palmy@najpalmy.sk     +421 940 173 929 

Mrazuvzdorný druh citrusu - Citrónovníkovec trojlistý -25 COd bežných druhov citrusov sa odlišuje veľmi drobnými listami, u ktorých sú žilky čiarkovité a 
listy trojpočetné. Vetvy sú zakrivené do rôznych tvarov až do hadovitého tvaru.
Tŕne sú zahnuté a veľmi pichľavé na svojich koncoch. Práve pre svoje ostré a nebezpečné tŕne sa táto rastlina často vysádza ako živý plot okolo rodinných domov. Plody sú veľmi kyslé a väčšinu ich vnútra žiaľ tvoria kôstky.
Jeho mrazuvzdornosť siaha 
až do hodnoty -25°C, pričom rôzne zdroje uvádzajú aj omnoho nižšie hodnoty, avšak tie sa nám aj z vlastných skúsenosti pri tejto rastlinke zdajú byť pomerne prestrelené...  Odolný je taktiež aj voči rôznym škodcom, plošticiam, pukliciam 
a iným parazitom, ktoré paradoxne veľmi radi cudzopasia na ostatných druhoch citrusov.Plody tejto 
rastliny sú malé (4-5 cm), guľovitého alebo splošteného tvaru.
Dužina plodov tohto druhu mrazuvzdorného citrónovníkovca je žltá a jemná. V plodoch sa často ukrýva veľa kôstok. Rastlina začína plodiť prevažne po 4 rokoch života.
Ak voľne vysadenej rastlinke zabezpečíme počas zimy suché podmienky a dobrú ochranu kmeňa, je schopná bezproblémového rastu  počas celého roka vo voľnej pôde aj v našich klimatických podmienkach!
Poncirus trifoliata je nenáročná rastlina, ktorá sa výborne pestuje aj ako solitér v nádobách pred domom alebo na terase.
Odroda Flying dragon je vhodnou odrodou aj ako podnož pre Mandarino, 
pretože znižuje výšku a objem koruny naštepenej rastliny! Kvalita plodov je vynikajúca, kyslosť nie je prenesená a plody sú lepšie vyfarbené. 
V Kalifornii sa používa Flying Dragon ako podnož pre hustú výsadbu citrónovníkov...

Bola však zistená nekompatibilita s citrónovníkom 'Eureka'. To znamená, že sa na podnož
Flying Dragon nedá naštiepiť táto odroda. 

Pestovanie

Pôda:

Ideálna pôda by mala byť ľahká a dostatočne priepustná. Vhodný substrát je ten, ktorý je určený výhradne pre citrusy. Ten jednoducho zakúpime v akejkoľvek predajni záhradných potrieb a často už aj v supermarketoch. Ak sa rozhodnete  pestovať citrónovníkovec v kvetináči je vhodné spodok kvetináča vyplniť drobnými kamienkami, ktoré vytvoria drenáž a korene rastlín tak nebudú stáť v spodnej vode. Citrusy je vhodné presádzať približne každý 1-2 roky. Ak už však pestujeme staršie rastliny vo veľkých nádobách, stačí každoročne vymieňať vrchnú časť pôdy za novú. Rastliny vždy pestujme v dostatočne veľkých a hlbokých kvetináčoch, aby sme zabezpečili dostatok priestoru pre rast koreňov i rastliny samotnej.

Stanovisko:
Počas vegetačného obdobia, teda obdobia rastu, kvitnutia a plodenia zabezpečíme rastline čo najsvetlejšie miesto, na ktoré dopadá slnko po väčšinu dňa.

Zálievka:
Citrusy si potrpia na dostatok vody. Svoj smäd dokážu dať rýchlo najavo vednutím či opadávaním listov. Pozor však na prelievanie a premokrenie substrátu! Rastlina by rozhodne nemala stáť vo vode a substrát by mal byť stále mierne vlhký – nie však premokrený. To by mohlo následne spôsobiť vážne zahnívanie koreňov. Počas vegetačného obdobia a obzvlášť počas horúcich letných dní si tieto rastliny na zálievku potrpia, keďže ich spotreba vody je podstatne vyššia ako v zimnom období vegetačného pokoja.
V zime zálievku obmedzíme a rastliny polievame tak, aby substrát úplne nepreschol. S vodou to však určite nikdy nepreháňajme. Na polievanie je ideálne používať výlučne odstatú vodu, ktorá nespôsobí zavápňovanie substrátu.