palmy@najpalmy.sk     +421 940 173 929 

Naša produkcia a vlastné pestovanie zo semien


V nasledujúcom článku si charakterizujeme zopár druhov palmových semien, ich náročnosť klíčenia, dĺžku klíčenia a pod...

Pôda:
Semená paliem odporúčame vysievať do ľahkého a vzdušného kokosového substrátu. Výhodou kokosových vlákien je dlhšie udržanie vlhkosti a vzdušnosť. Pred výsevom odporúčame pôdu dezinfikovať. Jednoduchý spôsob zbavenia možných plesní či zárodkov škodcov je prevarenie, resp. "upečenie" substrátu v trúbe zohriatej na vysokú teplotu.
 
 
Zálievka:
Nie len po samotnom vysiatí, ale obzvlášť po vyklíčení semien je potrebné pôdu udržiavať neustále vlhkú, aby sme predišli možnému a rýchlemu vyschnutiu citlivých klíčkov semien. Pôdu a následne vyklíčené rastlinky odporúčame udržiavať dostatočne vlhké rozprašovačom vody.
Semená Trachycarpus fortunei:
Ako pri väčšine semien exotických rastlín, tak aj pri tomto druhu palmy odporúčame čerstvé semená naklíčiť, resp. "naštartovať" ich v teplej vode. Ideálne je nádobku s vodou a semenami umiestniť napríklad na radiátor, ktorý zabezpečí vyššiu teplotu vody. Semená vo vode fermentujte približne 5-7 dní. Nezabúdajte na to, aby boli semená neustále v čistej vode. Preto vodu odporúčame vymieňať každý deň. Základom úspechu pri klíčení sú čerstvé semená! Skvelý trik ako zistiť či je semeno čerstvé je už vyššie spomínaná voda. Všetky čerstvé a zdravé semená vo vode klesnú na dno nádoby. Klíčeniu by mohla brániť aj povrchová šupka, v ktorej sú semená obalené. Na jej jednoduchšie odstránenie taktiež pomáha namočenie semien do vody. Dobrou pomôckou ako semená jednoducho zbaviť šupky je napríklad použitie brúsneho papiera či ostrého nožíka. Čerstvé semená trachycarpusov klíčia pomerne rýchlo a spoľahlivo. Doba klíčenia je približne 3-4 týždne. Malé rastlinky a semenáče tohto druhu mrazuvzdornej palmy sú pomerne citlivé na zmenu stanoviska, svetlo a poveternostné vplyvy, na ktoré občas zvyknú nepriaznivo reagovať.
 
Na prvej fotke možno vidieť semená obalené v šupke (tmavo modré) a semená zbavené šupky (hnedé).
Semená Chamaerops humilis: 
Semená tohto druhu palmy klíčia rovnako dobre ako vyššie popísaného Trachycarpusu fortunei. Malé rastlinky rastú však o niečo pomalšie. Výhodou týchto krásnych paliem je nenáročnosť malých priesad a semenáčov. Tie si veľmi rýchlo dokážu zvyknúť na podmienky či poveternostné vplyvy, čo sa o malých palmách trachycarpus fortunei povedať nedá. Od malička si skvelo zvykajú aj na priame slnko, ktoré pre svoj zdravý rast skutočne potrebujú.
 
Na prvej fotke sú vodou fermentované semená Chamaerops humilis zbavené ľahko odstrániteľnej šupky.
Semená Washingtonia robusta:
Semená tejto nádhernej a veľmi obľúbenej palmy patria medzi rekordmanov v rýchlosti klíčenia. Vo vode dokážu totiž vyklíčiť už za 5 dní! Ďalšou veľkou výhodou je fakt, že nie sú obalené v šupke a klíčok sa tak veľmi rýchlo dostane von. Okrem rýchleho klíčenia  je skutočne obdivuhodná aj rýchlosť rastu týchto rastlín. Ide totiž o jednu z najrýchlejšie rastúcich paliem, ktorá je nenáročná a vydrží skutočne veľa! Tieto rastlinky je naozaj radosť pestovať :)
  
Na prvej fotke možno vidieť rýchlo vyklíčené semená v teplej vode. Na druhej fotografii sú už klíčiace washingtonie vložené do vlhkého kokosového substrátu.
  
Semenáče paliem washingtonia robusta dva mesiace po vyklíčení. Malé rastlinky všetkých druhov paliem sú ešte pomerne citlivé. Preto je potrebné zopár týždňov po vyklíčení udržiavať stabilné podmienky, ako napríklad mierne vlhký (nepremokrený) substrát, stabilnú teplotu vzduchu či rosenie listov. Malé rastlinky paliem začíname prihnojovať taktiež v neskoršom období.